Copenhagen Chess Challenge 2017 | Elo | Rating | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Po | MB | SB | Pl | |||
1 | GM Mads Andersen Skanderborg Skakklub | 2582 | 2566 | 40 | 22 | 15 | 13 | 2 | 9 | 8 | 3 | 4 | 6½ | 42½ | 38¾ | 2 | ||
2 | GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub | 2547 | 2547 | 41 | 21 | 17 | 19 | 1 | 8 | 3 | 13 | 12 | 5½ | 41½ | 31 | 14 | ||
3 | GM Boris Chatalbashev | 2546 | 42 | 24 | 44 | 12 | 9 | 15 | 2 | 1 | 13 | 8 | 41 | 45½ | 1 | |||
4 | GM Frode Urkedal | 2540 | 43 | 23 | 27 | 25 | 42 | 28 | 18 | 19 | 1 | 6½ | 34 | 31¾ | 6 | |||
5 | GM Jonny Hector Nordkalotten | 2498 | 44 | 46 | 24 | 26 | 15 | 40 | 35 | 14 | 17 | 6½ | 35½ | 32¼ | 4 | |||
6 | IM Mads Hansen Skanderborg Skakklub | 2440 | 2431 | 45 | 25 | 19 | 27 | 17 | 29 | 46 | 53 | 58 | 4 | 31 | 13½ | 45 | ||
7 | IM Igor Teplyi Nordre Skakklub | 2440 | 2433 | 46 | 16 | 42 | 44 | 35 | 18 | 22 | 8 | 24 | 5½ | 35½ | 27½ | 17 | ||
8 | IM Bjørn Møller Ochsner Aarhus Skakklub/Skolerne | 2436 | 2436 | 47 | 27 | 23 | 14 | 11 | 2 | 1 | 7 | 15 | 6 | 38½ | 32¼ | 8 | ||
9 | IM Martin Percivaldi Køge Skakklub | 2421 | 2403 | 48 | 26 | 18 | 20 | 3 | 1 | 25 | 29 | 16 | 6½ | 36 | 33¼ | 3 | ||
10 | IM Andreas Hagen Århus/Skolerne | 2389 | 2390 | 49 | 29 | 38 | 56 | 41 | 27 | 32 | 25 | 19 | 6 | 32½ | 27¼ | 13 | ||
11 | Jakob Pfreundt | 2388 | 50 | 28 | 20 | 18 | 8 | 16 | 19 | 22 | 26 | 6 | 36½ | 28¾ | 11 | |||
12 | IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening | 2382 | 2351 | 51 | 32 | 34 | 3 | 25 | 19 | 43 | 36 | 2 | 6½ | 34½ | 30 | 5 | ||
13 | IM Nicolai Getz | 2378 | 52 | 30 | 29 | 1 | 19 | 24 | 17 | 2 | 3 | 6 | 38½ | 30¼ | 9 | |||
14 | FM Deniz Arman | 2377 | 53 | 34 | 32 | 8 | 37 | 17 | 36 | 5 | 23 | 5 | 37½ | 25¼ | 23 | |||
15 | FM Fabian Englert SK 1982 Klingenberg e.V. | 2375 | 54 | 33 | 1 | 28 | 5 | 3 | 40 | 17 | 8 | 6 | 38 | 28¾ | 10 | |||
16 | GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening | 2368 | 2317 | 55 | 7 | 43 | 29 | 24 | 11 | 27 | 18 | 9 | 5½ | 35 | 25 | 19 | ||
17 | FM Nikola Nikolovski Gambit Asseco See | 2366 | 56 | 35 | 2 | 33 | 6 | 14 | 13 | 15 | 5 | 5½ | 36 | 25½ | 16 | |||
18 | FM Tobias Rostgaard BMS Skak | 2366 | 2333 | 57 | 36 | 9 | 11 | 34 | 7 | 4 | 16 | 41 | 4 | 38 | 18½ | 41 | ||
19 | IM Martin Haubro BMS Skak | 2356 | 2320 | 58 | 37 | 6 | 2 | 13 | 12 | 11 | 4 | 10 | 6 | 39 | 30½ | 7 | ||
20 | IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening | 2351 | 2347 | 59 | 38 | 11 | 9 | 36 | 32 | 29 | 40 | 28 | 5½ | 35½ | 26 | 18 | ||
21 | FM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub | 2338 | 2319 | 60 | 2 | 50 | 37 | 40 | 46 | 42 | 33 | 22 | 5 | 32½ | 20 | 28 | ||
22 | FM Michael Kleinman | 2335 | 61 | 1 | 47 | 36 | 46 | 51 | 7 | 11 | 21 | 6 | 35 | 27 | 12 | |||
23 | FM Martin Lokander Stockholms SS | 2333 | 62 | 4 | 8 | 42 | 59 | 37 | 24 | 46 | 14 | 5½ | 34 | 24½ | 20 | |||
24 | FM Kåre Hove Kristensen Nordkalotten | 2329 | 2318 | 63 | 3 | 5 | 38 | 16 | 13 | 23 | 41 | 7 | 5½ | 39 | 29 | 15 | ||
25 | FM Ritvars Reimanis Malmo AS | 2302 | 64 | 6 | 52 | 4 | 12 | 54 | 9 | 10 | 35 | 4½ | 37½ | 21¾ | 36 | |||
26 | FM Sandi Stojanovski Hillerød Skakklub | 2277 | 2260 | 65 | 9 | 49 | 5 | 47 | 36 | 51 | 38 | 11 | 5 | 36 | 21½ | 25 | ||
27 | FM Johnni Veng Skakklubben Evans | 2277 | 2268 | 66 | 8 | 4 | 6 | 48 | 10 | 16 | 37 | 40 | 4½ | 36 | 22¾ | 38 | ||
28 | Dara Sevkan Akdag | 2240 | 2217 | 67 | 11 | 51 | 15 | 50 | 4 | 56 | 42 | 20 | 4½ | 34½ | 18 | 39 | ||
29 | Tom O'Gorman Dun Laoghaire | 2229 | 68 | 10 | 13 | 16 | 49 | 6 | 20 | 9 | 36 | 4½ | 36½ | 19¼ | 37 | |||
30 | IM Bjørn Brinck-Claussen Sjælsø Skakklub | 2227 | 2202 | 69 | 13 | 53 | 46 | 55 | 43 | 61 | 34 | 47 | 4 | 29½ | 14 | 50 | ||
31 | Egorov Pavel | 2223 | 0 | 0 | 0 | 75-76 | ||||||||||||
32 | Nicolai Brondt Pedersen BMS Skak | 2213 | 2235 | 70 | 12 | 14 | 48 | 52 | 20 | 10 | 62 | 42 | 5 | 34½ | 22¼ | 27 | ||
33 | FM Eugene Rebers Amsterdam | 2200 | 71 | 15 | 56 | 17 | 51 | 57 | 49 | 21 | 53 | 4 | 30½ | 14 | 46 | |||
34 | CM Peter Thorsbro Furesø Skakklub | 2195 | 2193 | 72 | 14 | 12 | 64 | 18 | 42 | 54 | 30 | 52 | 4 | 30 | 13½ | 48 | ||
35 | Henrik Andreasen K41 | 2189 | 2189 | 73 | 17 | 57 | 53 | 7 | 65 | 5 | 43 | 25 | 5½ | 31 | 20 | 22 | ||
36 | FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak | 2187 | 2175 | 74 | 18 | 58 | 22 | 20 | 26 | 14 | 12 | 29 | 5½ | 33 | 23¼ | 21 | ||
37 | FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub | 2185 | 2169 | 75 | 19 | 59 | 21 | 14 | 23 | 65 | 27 | 49 | 5 | 31 | 17¾ | 33 | ||
38 | Nicolai Kistrup BMS Skak | 2185 | 2089 | 76 | 20 | 10 | 24 | 54 | 52 | 50 | 26 | 46 | 5 | 32 | 20 | 29 | ||
39 | Sigfred Haubro BMS Skak | 2175 | 2142 | 0 | 0 | 0 | 75-76 | |||||||||||
40 | Dennis Jørgensen Skakforeningen ØBRO | 2172 | 2147 | 1 | 61 | 55 | 57 | 21 | 5 | 15 | 20 | 27 | 5 | 35½ | 22½ | 26 | ||
41 | Christian Eriksson Caissa Gladsaxe | 2170 | 2153 | 2 | 60 | 64 | 58 | 10 | 66 | 53 | 24 | 18 | 5 | 31 | 19½ | 31 | ||
42 | Trygve Dahl Hell | 2169 | 3 | 63 | 7 | 23 | 4 | 34 | 21 | 28 | 32 | 5 | 36 | 23 | 24 | |||
43 | Julio Quiñones-Maletti BMS Skak | 2164 | 1992 | 4 | 62 | 16 | 54 | 61 | 30 | 12 | 35 | 66 | 4 | 32 | 13½ | 44 | ||
44 | Thomas Bach Nielsen BMS Skak | 2163 | 2136 | 5 | 55 | 3 | 7 | 57 | 67 | 47 | 61 | 51 | 4 | 33 | 16¾ | 43 | ||
45 | Paul Brøndal Allerød Skakklub | 2118 | 2092 | 6 | 64 | 60 | 59 | 1½ | 10½ | 4¾ | 73 | |||||||
46 | David Itkin | 2118 | 7 | 5 | 61 | 30 | 22 | 21 | 6 | 23 | 38 | 4 | 35 | 16¼ | 42 | |||
47 | Søren Mikkel Andersen Brønshøj Skakforening | 2111 | 2101 | 8 | 66 | 22 | 63 | 26 | 53 | 44 | 54 | 30 | 5 | 31½ | 18½ | 30 | ||
48 | Vincenzo Adinolfi | 2108 | 9 | 65 | 71 | 32 | 27 | 56 | 64 | 60 | 62 | 4½ | 27½ | 16¼ | 40 | |||
49 | Jan Slettebo | 2020 | 10 | 68 | 26 | 66 | 29 | 64 | 33 | 58 | 37 | 4 | 29½ | 13½ | 51 | |||
50 | Kim Nyvang Andersen BMS Skak | 2011 | 2003 | 11 | 67 | 21 | 69 | 28 | 63 | 38 | 55 | 60 | 4 | 30 | 12½ | 49 | ||
51 | Andreas Fossan Stavanger | 1994 | 12 | 70 | 28 | 68 | 33 | 22 | 26 | 66 | 44 | 4 | 30½ | 13½ | 47 | |||
52 | Claus Pakmor Skakforeningen ØBRO | 1992 | 1937 | 13 | 69 | 25 | 67 | 32 | 38 | 70 | 56 | 34 | 5 | 29 | 16½ | 34 | ||
53 | Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub | 1980 | 1930 | 14 | 72 | 30 | 35 | 64 | 47 | 41 | 6 | 33 | 5 | 31 | 19 | 32 | ||
54 | Christian Harstad Oslo Sjakkselskap | 1979 | 15 | 71 | 65 | 43 | 38 | 25 | 34 | 47 | 64 | 3 | 30 | 12¼ | 61 | |||
55 | Sander Stage-Steffensen Køge / BMS | 1952 | 1910 | 16 | 44 | 40 | 62 | 30 | 60 | 67 | 50 | 59 | 5 | 28 | 19¼ | 35 | ||
56 | Ulrik Larsen Tårnet Svendborg | 1938 | 1924 | 17 | 73 | 33 | 10 | 68 | 48 | 28 | 52 | 63 | 3½ | 29½ | 10¼ | 55 | ||
57 | Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO | 1926 | 1865 | 18 | 74 | 35 | 40 | 44 | 33 | 62 | 64 | 67 | 3 | 28½ | 11¼ | 62 | ||
58 | Thomas Nielsen Herlev Skakklub | 1916 | 1862 | 19 | 75 | 36 | 41 | 65 | 71 | 69 | 49 | 6 | 3 | 27½ | 7½ | 63 | ||
59 | Svend Steenstrup Allerød Skakklub | 1916 | 1908 | 20 | 76 | 37 | 45 | 23 | 62 | 74 | 65 | 55 | 3½ | 26½ | 7¾ | 59 | ||
60 | Samuel Oltzen Lübeck | 1914 | 1914 | 21 | 41 | 45 | 65 | 74 | 55 | 72 | 48 | 50 | 3 | 26½ | 9½ | 64 | ||
61 | Michael Tandrup Herlev Skakklub | 1906 | 1856 | 22 | 40 | 46 | 70 | 43 | 68 | 30 | 44 | 2½ | 26½ | 8 | 66 | |||
62 | Carsten Juul Nielsen | 1897 | 1822 | 23 | 43 | 70 | 55 | 75 | 59 | 57 | 32 | 48 | 3½ | 28 | 10 | 56 | ||
63 | Daniel Bendixen Holbæk Skakklub | 1855 | 1794 | 24 | 42 | 72 | 47 | 69 | 50 | 66 | 70 | 56 | 3½ | 26½ | 8¾ | 58 | ||
64 | Anton Marthedal BMS Skak | 1855 | 1928 | 25 | 45 | 41 | 34 | 53 | 49 | 48 | 57 | 54 | 4 | 28 | 13¼ | 53 | ||
65 | Preben R Larsen Roskilde Skakklub | 1841 | 1802 | 26 | 48 | 54 | 60 | 58 | 35 | 37 | 59 | 68 | 3½ | 27 | 10¾ | 57 | ||
66 | Finn Lukas Winkler Uetersen | 1824 | 27 | 47 | 73 | 49 | 71 | 41 | 63 | 51 | 43 | 4 | 28½ | 12½ | 52 | |||
67 | Casper Yukun Liu BMS Skak | 1803 | 1707 | 28 | 50 | 74 | 52 | 73 | 44 | 55 | 72 | 57 | 4 | 25 | 9 | 54 | ||
68 | David Christophersen Allerød Skakklub | 1788 | 1762 | 29 | 49 | 75 | 51 | 56 | 61 | 71 | 69 | 65 | 2½ | 23 | 5¾ | 67 | ||
69 | Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening | 1784 | 1707 | 30 | 52 | 76 | 50 | 63 | 73 | 58 | 68 | 71 | 2 | 22 | 2½ | 70 | ||
70 | Nienke van den Brink BMS Skak | 1756 | 1660 | 32 | 51 | 62 | 61 | 72 | 74 | 52 | 63 | 73 | 3 | 23 | 6¾ | 65 | ||
71 | Aksel Bu Kvaløy Stavanger | 1706 | 33 | 54 | 48 | 72 | 66 | 58 | 68 | 75 | 69 | 3½ | 20½ | 7¾ | 60 | |||
72 | Uffe Kallenbach THY Skakklub | 1698 | 1762 | 34 | 53 | 63 | 71 | 70 | 75 | 60 | 67 | 74 | 2 | 23½ | 5¼ | 69 | ||
73 | Darryl Hentley Lasker, Berlin | 1643 | 35 | 56 | 66 | 76 | 67 | 69 | 75 | 74 | 70 | 1½ | 21 | 1¾ | 72 | |||
74 | Sven-Ingvar Sundin LASK | 1605 | 36 | 57 | 67 | 75 | 60 | 70 | 59 | 73 | 72 | 2½ | 20½ | 4¾ | 68 | |||
75 | Thomas Nielsen Enkeltmedlem | 1582 | 1407 | 37 | 58 | 68 | 74 | 62 | 72 | 73 | 71 | 2 | 18½ | 4 | 71 | |||
76 | Eirik Thorbjornsen Stavanger | 858 | 38 | 59 | 69 | 73 | 1 | 7 | 3¼ | 74 |
Xtracon Chess Open
Large Open Tournament in Denmark
22 July - 30 July 2017
Sponsors of CCC
Copenhagen Chess Federation
www.ksu.dk
Danish Chess Federation
www.skak.dk
Dansk Skak Union's Støtteforening /
Support Organisation of DCF
Støt danske skakturneringer!
Meld dig ind via link'et:
www.dsus.dk
BMS SKAK
www.bmsskak.dk
The Chess Club organizing CCC