Resultater JGP Brønshøj
af Jacob Carstensen     2/2-2019

KSU Junior Grand Prix i Brønshøj 2. februar 2019

 

Fotos kan ses på https://www.facebook.com/skakksu/

 

Gruppe B (B-C+D 18 deltagere 6 runder):

1-2 65 3 Chafik Ghilassi, Brønshøj

1-2 65 3 Jonathan Hansen, Brønshøj

 

Gruppe C (B-C+D 18 deltagere 6 runder):

1 70 4½ Paulius Meskenas, Køge

 

Gruppe D (B+C+D 18 deltagere 6 runder):

1-3 60 4½ William Pihl, Odysseus

1-3 60 4½ Noah Krug Wahlgreen, BMS

1-3 60 4½ Daniel Tuk Hartsø Jarlskov, Nørrebro

4-5 42 4 Laurits Bønsvig Wehding, Amager

4-5 42 4 Anton Bønsvig Wehding, Amager

6-10 28 3 Magni Cederholm, Hillerød

6-10 28 3 Marcus Holmberg, Amager

6-10 28 3 Laura Rasmussen, Udenfor KSU (Ishøj)

6-10 28 3 Thore Creve-Fræmohs, Skak for Sjov

6-10 28 3 Oskar Veiergang, Udenfor KSU

11-12 20 2 Ferdinand Haug, Skak for Sjov

11-12 20 2 Maja Ory-Hvid, Udenfor KSU (Ishøj)

13-15 20 1 Alfred Greisen, Udenfor KSU (Skak for Sjov)

13-15 20 1 Hjalte Knudsen, Udenfor KSU (Ishøj)

13-15 20 1 Sara Sevda Kizilkaya, Brønshøj

 

Gruppe E (14 deltagere 6 runder):

1 70 6 Jeppe Hald Falkesgaard, Brønshøj

2-3 55 4½ Zeeshan Kustagi, BMS

2-3 55 4½ Asbjørn Vesterkær Slavensky, Skak for Sjov

4 45 4 Ole Zeuthen, Skak for Sjov

5-9 32 3 Milo Nybro Fröjd, Øbro

5-9 32 3 William Grønn Jensen, Køge

5-9 32 3 Vaidas Meskenas, Køge

5-9 32 3 Tunav Chand Penki, Nørrebro

5-9 32 3 Bertram Wester, Køge

10 22 2½ Jonas Herborn, Udenfor KSU (Ishøj)

11-12 20 2 Isak Babi Brintlev, Køge

11-12 20 2 Aske Roland Riisgaard, Skak for Sjov

13 20 1 Sebastian Sehested, Udenfor KSU

14 20 ½ Emma Ory-Hvid, Udenfor KSU (Ishøj)

 

Gruppe F (16 deltagere 7 runder):

1 70 6 Peter Vedel, Brønshøj

2 60 5½ Jonas Mølgaard Botting, Udenfor KSU

3 50 5 Johanna Greisen, Udenfor KSU (Skak for Sjov)

4-8 36 4 Thor Hoffmann, Amager

4-8 36 4 Mallie Stage-Steffensen, BMS

4-8 36 4 Charlie Birch Bohr, Brønshøj

4-8 36 4 August Jalving, Udenfor KSU (Skak for Sjov)

4-8 36 4 Anker Müller, Udenfor KSU (Skak for Sjov)

9 25 3½ Sarah Sima Derlich, Nørrebro

10-13 21 3 Oscar Bogers-Jacobsen, Brønshøj

10-13 21 3 Johannes Smedegaard Nielsen, Amager

10-13 21 3 Frida Bjerregaard Hagen, Udenfor KSU

10-13 21 3 Thea Herborn, Udenfor KSU (Ishøj)

14 20 2½ Daniel Sandholm Aaes, BMS

15 20 1 Bastian Rynkjøb, Udenfor KSU

16 20 ½ Kalle Wester, Udenfor KSU

 

Det åbne Juniorkøbenhavnsmesterskab 2018
af Sigfred Haubro     3/12-2018

F-gruppen:
1. Peter Vedel  5 point
2. Daniel Sandholm Aaes 3½ point
3. Thea Herbom 3 point
4. Jay Vadera 2 point
5. Sarah Derlich 1½ point
6. Frida B. Hagen  :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-gruppen:
1. Andreas Maleeva Hansen 6½ point
2. Jeppe Hald Falkesgaard 5½ point
3. Zeeshan Kustagi 4½ point
3. Asbjørn Slavensky 4½ point
5. Ole Zeuthen 4 point
5. Alex Hanuscheck 4 point
7. Aske Riisgaard 3½ point
7. Bertram Wester 3½ point
7. Gustav Biel 3½ point
10. Christian Derlich 3 point
10. Vaidas Meskenas 3 point
12 Jonas Herbom 2 point
13. Emma Ory-Hviid 1½ point
14. Bai-Yo Jaworski :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D-gruppen:
1. Lukas Iskos 5½ point
2. Noah Krug Wahlgreen 5 point
2. William Østergaard-Nielsen 5 point
4. Johannes Frank 4½ point
4. Karl-Emil NIelsen-Refs 4½ point
6. Robert Gramkow Sveistrup 4 point
6. Daniel Tuk Hjarlskov 4 point
8. Konrad Volder 3½ point
8. Thore Creve-Fræmohs 3½ point
8. Anton Wehding Bønsvig 3½ point
8. Laurits Wehding Bønsvig 3½ point
8. Daniel Maleeva Hansen 3½ point
8. William Pihl 3½ point
8. Lai Yuan 3½ point
15. Joleen Aso 2 point
16. Maja Ory-Hviid 1½ point
16. Martin Weider 1½ point
18. Hjalte Knudsen 1 point

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C-gruppen:
1. Paulius Meskenas 7 point
2. Oscar Koch-Müller 5 point
2. Casper Liu 5 point
2. Ingrid Elmer Nielsen-Refs 5 point
5. Nienke van den Brink 4 point
6. Jens-Corneliu Hansen 3 point
6. Omar Azzouzi 3 point
8. Durlar Sharma 2 point
9. Alexander Nielsen 1 point

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B-gruppen:
1. Donald Brinch 5 point

A-gruppen:
1. Victor Koch-Müller 5 point
2. Anders Christmann 1 point
2. Anders Vile 1 point 

 

Overblik juniorskak
af Jacob Carstensen     23/9-2018

Oversigt over datoer med juniorskak:

Holdturneringen (u/1600), Juniorrække Sjælland, spilles på Tapeten, 17. november 2018, 19. januar 2019 og 2. marts 2019

Elitetræning (+1600) på Tapeten: 17. november 2018, 19. januar 2019 og 2. marts 2019

Junior Københavnsmesterskabet: 1. december 2018

JGP-turneringer (flere datoer kommer snarest):

Amager: 26. januar 2019

Brønshøj: 2. februar 2019

Søborg, Odysseus: 24. marts 2019

 

 

Junior-KM
af Jacob Carstensen     13/9-2018

Københavns Skak Union og BMS Skak inviterer til Det åbne Juniorkøbenhavnsmesterskab 2018 lørdag d. 1. december. Turneringen er åben for alle juniorer født 1998 eller senere. Der spilles i de sædvanlige aldersgrupper - se nedenfor. I hver aldersgruppe kåres en københavnsmester.

Tidspunkt: lørdag d. 1. december 2018 kl. 10.00 - ca. 16.00

Spillested: Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup

Indtegning: Fra kl. 9.00 til kl. 9.50

Aldersgrupper: A (1998-2001) B (2002-03) C (2004-05) D (2006-07) E (2008-09) F (2010 - .. )

Betænkningstid/runder (med forbehold for ændringer): A-B: 25 min./6; C-D-E-F: 20 min./7-9.

Indskud: 40 kr. og helst i lige penge, som betales inden 1. runde.

Præmier: Vandrepokaler, medaljer og pengepræmier.

Tilmelding: Tilmelding sker i aldersgrupperne efter fødselsår her i Dansk Skak Union's Turneringssystem: http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=25346

Husk at vælge den rette aldersgruppe! Og oplys navn, fødselsår, klub (hvis man er medlem af en skakklub) og e-mail. 

Eventuelle spørgsmål til Sigfred Haubro - e-mail formand@ksu.dk (mobiltlf. +45 40 41 94 68)

Vi glæder os til at se jer alle sammen - i topform! - lørdag d. 1. december hos BMS Skak!

 

JGP-vindere
af Jacob Carstensen     8/4-2018

De samlede vindere blev kåret efter sæsonens sidste JGP i Tåstrup:

B: Fabian Schiøler Würtz, 140
C: Donald Brinch, 420!!
D: Paulius Meskenas, 345
E: Noah Krug Wahlgreen, 283
F: Elin Wu, 350

Slutstilling

Fotos af de glade pokalvindere

 

Sjællandsmesterskabet for ungdom
af Jacob Carstensen     31/3-2018

Frederikssund Skakklub indbyder til Sjællandsmesterskabet for ungdom lørdag d. 2. juni 2018. Indskrivning kl.9.45 og afslutning ca. kl. 16.00.

Der spilles i 4 aldersgrupper:
Elitegruppen (gruppe A, B og C) årgang 1997 til 2004
Gruppe D årgang 2005 og 2006
Gruppe E årgang 2007 og 2008
Gruppe F årgang 2009 og yngre

Tilmelding og yderligere detaljer: http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=25006

 

Taastrup Junior Grand Prix
af Jacob Carstensen     22/3-2018

Sæsonens sidste JGP-turnering spilles i Taastrup 7. april:

http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=25000

 

JGP Brønshøj 2018
af Sigfred Haubro     28/1-2018

JGP Brønshøj blev spillet lørdag 3/2

JGP 2017-18 stillingen her

Gruppe    C                            
1        Donald Brinch, Greve    4½
2        Jonathan Hansen,  Brønshøj  1
                                
Gruppe    D                            

1        Lukas Iskos, Nørrebro    6
1        Paulius Meskenas, Køge 6
3        Silas Høyerup, Caïssa Gladsaxe  5½
4        Ingrid Elmer    Nielsen-Refs,    Amager  4
5        Robert Gramkow    Sveistrup, Nørrebro  3
5        Daniel Tuk Hartsø    Jarlskov,  Nørrebro  3
7        Silas Søndergaard,  Odysseus  1
8        Marte Dreves    Erikstrup,  Caïssa Gladsaxe  1
                                
Gruppe    E                            

1        Jeppe Hald Falkesgaard,  Brønshøj    7
2        Noah Krug Wahlgreen,    BMS  5½
3        Laurits Bønsvig    Wehding,    Amager  4½
4        Vaidas Meskenas,    Køge   4
5        Anton Bønsvig    Wehding,    Amager 3½
5        Oliver Wu,    Nørrebro   3½
7        Zeeshan Kustagi,    Nørrebro 3
7        William Grønn Jensen  3
9        William Pihl,  Odysseus  2½
10        Vedant   Kumar  Saravana, Øbro  2
11        Filip Madsen,  Brønshøj  1½
                                
Gruppe    F 

1        Elin Wu,  Nørrebro  8
2        Peter Vedel,  Brønshøj   7
2        Tunav  Chand  Penki,  Nørrebro  7
4        Daniel  Sandholm  Aaes,  BMS   6½
4        Arthur Hein,   Nørrebro,  6½
6        Carl  Togo  Thyrsted,  Nørrebro, 3½
7        Connor Scott  Lindholm, 3
8        Benjamin  Bloch-Frederiksen, 2½
9        Veronica  Koch-Müller,  0

 

JGP Amager 2017
af Sigfred Haubro     14/1-2018

JGP Amager 2017

55 deltagere havde fundet vej til JGP Amager. Resultaterne blev følgende:

Gruppe F:
1. Elin Wu, Nørrebro, 7 point
2. Tunav Chand Penki, 5 point
3. Theodor Sandbjerg Rasmussen, 4½ point
3. Nathanael J. Kannuberg, 4½ point
5. Zofia Marzec, 4 point
5. Nikolaj Bertram, 4 point
5. Orlando Bisp, 4 point
8. Mallie Stage-Steffensen, 3 point
9. Simon Nam Zettler, Amager 2½ point
9. Johanna Greisen, 2½ point
11. Sara Sanna Derlich, 1 point
 

Gruppe E:
1. Vedant Kumar Saravana, 5 point
1. Karl-Emil Nielsen-Refs, Amager 5 point
1. Jeppe Hald Falkesgaard, 5 point
4. Noah Krug Wahlgreen, 4 point
4. Anton B. Wehding, Amager, 4 point
4. Laurits B. Wehding, Amager, 4 point
4. Rasmus Astrupy, 4 point
4. William Grønn Jensen, 4 point
9. Zeeshan Kustagi, Nørrebro  3½ point
9. Vaidas Meskenas,Køge  3½ point
11. Sophus Agger Gammelgaard, 3 point
11. Oliver Wu, Nørrebro, 3½ point
11. William Pihl, 3½ point
11. Alfred Greisen, 3½ point
11. Mads Nielsen, 3½ point
17. Karl Emil F. Linstow,  2½
17. Benjamin Gjesing Nielsen, 2½ point
17. August Albæk Fanth, 2½ point
20. Christian Derlich, 2 point
23. Marcus Holmberg, 2 point
23. Sverre Erstad Jørgensen, BMS Skak, 2 point
23. Arthur Reiband, 2 point

Gruppe D:
1. Paulius Meskenas, 6 point
2. Lukas Iskos, 4½ point
3. Silas Høyerup, Caissa 4 point
3. Ofelia Albæk Fanth, 4 point
5. Ingrid Elmer Nielsen-Refs, 3½ point
6. Samuel J. Kannuberg, 3 point
6. Rasmus Whitehorn, Køge  3 point
6. Thore Creve-Fræmohs, 3 point
6. Robert Gramkow Sveistrup, 3 point
6. Sigurd Lundsager, 2 point
11. Peter Bondo, 2 point
12. Victor Seest Dinesen, Greve 13 point
13. Rasmus Zico Hansen, 0 point

Gruppe C:
1. Donald Brinch, Greve, 4½ point
2. Theo Stage-Steffensen, BMS Skak 4 point
3. Jens-Corneliu Hansen, 2½ point
4. Carl Wood Pedersen, Maribo 1 point

Gruppe B:
1. Fabian Würtz, Odysseus, 2 point
 

 

JGP Nørrebro
af Sigfred Haubro     3/12-2017

JGP Nørrebro 2017

JGP serien 2017-18 er kommet i gang med JGP Nørrebro. 29 deltagere havde fundet vej til Nørrebro.

Resultaterne fra JGP Nørrebro her

Stillingen i JGP serien her

Næste JGP er hos Amager den 9/12 her

Næste JGP: Brønshøj den 3/2 her + ØBRO 11/3 her + Odysseus 18/3 her + Taastrup 7/4

 

Gruppe F:

Andreas Cort Hansen, Nørrebro  5½

Peter Vedel, Brønshøj 1

Frederik Kragh Schlichter,  1

Johanna Greisen, 1

 

Gruppe E:

Vedant Saravana Kumar,  5

Noah Wahlgreen, BMS, 4½

Zeeshan Kustagi, Nørrebro, 4

Jeppe Falkesgaard, Brønshøj, 4

Laurts B. Wehding, Amager, 4

Alfred Greisen,  4

William Pihl, Odysseus, 3

Anton B. Wehding, Amager, 3

Milan Frost, Nørrebro, 3

Daniel Cort Hansen,Nørrebro, 3

Christian Derlich,  3

Tunav Chand Penki,  2

August Albæk Fanth,  2

Frederik Kragh Schlichter,  1

Arun Singh Kaushal,  1

 

Gruppe D:

Silas Høyerup, Caisa, 5½

Robert G. Sveistrup, Nørrebro, 4

Hannibal Valeur Jacques, Nørrebro, 4

Daniel Tuk Jarlskov, Nørrebro, 3

Hagbard Swjner, Amager, 3

Silas Søndergaard, Odysseus, 3

Lukas Iskos, Nørrebro, 3

Malte D. Erikstrup, Caissa, 3

Andreas Lundahl, Tåstrup, 2

Ofelia Albæk Fanth, 1

 

Gruppe C:

Donald Brink, Greve, 4½